FAQ, czyli (niemal) wszystkie odpowiedzi na prawie wszystkie pytania, dotyczące Rajdu Miejskiego 360° w Warszawie
- Co to są rajdy przygodowe w ogóle - i Rajd Miejski w szczególności?
- Rajdy przygodowe to zawody, w których dwu-, trzy- lub czterosobowe zespoły pokonują zaznaczoną na mapie trasę, poruszając się np. pieszo, na rowerze, kajakiem czy na nartach, zaliczając kolejne punkty kontrolne i wykonując zadania specjalne. Środki lokomocji zawsze określa organizator, wykorzystuje się wyłącznie siłę włąsnych mięśni. W Rajdzie Miejskim w Warszawie startują zespoły dwuosobowe, pierwszego dnia trasa pokonywana jest na piechotę, drugiego - na rowerze z elementami pieszymi, kajakowymi i rolkowymi.
- Czy trzeba startować w zespole?
- W rywalizacji biorą udział tylko zespoły. I klasyfikowane są wyłącznie składy, w których obydwie osoby zaliczą punkty kontrolne i dotrą do mety.
- Kto może wystartować w zawodach?
- Każdy. Kobiety, mężczyźni, dzieci, dorośli, młodsi, starsi. W rajdach miejskich biorą udział wszyscy, którzy mają ochotę (a startowali u nas zawodnicy w przedziale wiekowym: 9-73). Ci niepełnoletni muszą jedynie uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.
- Czy to są zawody tylko dla studentów?
- Jak wyżej. Zawody są dla wszystkich; choć studenci (i pracownicy uczelni) mają osobną klasyfikację.
- 25 kilometrów na piechotę to dużo... A jak nie dam rady?
- Dasz na pewno! 25 kilometrów to dystans, który pokonać należy, zaliczając wszystkie punkty kontrolne. Można zaliczyć ich mniej - wtedy tych kilometrów będzie również mniej.
- Czy każdy da radę ukończyć zawody?
- Tak. Aby być sklasyfikowanym, należy wystartować - i samodzielnie dotrzeć do mety. Ile po drodze uda się Wam zaliczyć punktów kontrolnych - zależy od Was. Ale każdy, kto pojawi się na mecie o własnych siłach, tym samym kończy Rajd!
- Kto wygrywa zawody?
- O klasyfikacji decyduje liczba zaliczonych punktów kontrolnych oraz - w drugiej kolejności - czas. Im więcej PK, tym lepiej. Przy tej samej liczbie PK, wyżej klasyfikowany jest zespół z lepszym czasem.
- Czy trzeba miec własne rolki? I umieć na nich jeździć?
- Rolki można wypozyczyć od organizatora (w formularzu zgłoszeniowym jest odpowiednia zakładka - kto chce wypożyczyć, wypełnia ją). Nie trzeba też, jeśli ktoś jeździ słabo albo w ogóle, się tym zrażać - odcinek rolkowy można pokonać pieszo. Ważne, żeby te rolki mieć ze sobą - ale czy będą w plecaku, czy na nogach, zależy od Was :)
- Jaki sprzęt trzeba mieć ze sobą? Co zapewniają organizatorzy?
- Lista sprzętu, wymaganego od zawodników, znajduje się w regulaminie. Organizatorzy zapewniają - między innymi - kajaki, sprzęt wspinaczkowy, ew. rolki (do wypożyczenia). Rower każdy musi mieć własny.
- Ile kosztuje wpisowe?
- Wpisowe to 100/150/200 PLN od dwuosobowego zespołu (w zależności od daty zgłoszenia i wpłaty wpisowego).
- Czy łatwo się jest zgubić, jesli ktoś nie startował wcześniej na zawodach z mapą?
- Raczej nie - w końcu to Rajd Miejski. Moga się zdarzyć błędy w nawigacji, ale wszyscy na pewno trafią na metę :)
- Czy wszyscy muszą wykonywać wszystkie zadania specjalne?
- Zadania specjalne nie są obowiązkowe; za ich niewykonanie doliczana jest tylko kara czasowa (od 15 do 60 minut). W przypadku niektórych zadań do zaliczenia zadania zespołowi wystarcza, jeśli wykona je tylko jeden zawodnik z zespołu.